džemati

Kajserija

Džemat džamije Kajserija je novi džemat nastao izgradnjom ove džamije.  Na desnoj obali rijeke Drine, a gdje je smješteno više od polovine stanovnika grada Goražda nije bilo ni jednog vjerskog objekta Islamske zajednice do izbijanja agresije na Bosnu i Hercegovinu. Ideja o izgradnji džamije na mjestu gdje je izgrađena Kajserija džamija potekla još pred agresiju od tadašnjeg predsjednika općine gospodina Hadža Efendića. Nakon završetka agresije u mjesecu januaru 1999. godine pokrenute su aktivnosti na izmjenama Regulacionog plana Biserna i na inicijativu muftije goraždanskog Hameda ef. Efendića na mjestu tadašnje gradske pijace ucrtana je džamija. Nakon što je u septembru te iste godine općina Goražde dodijelila zemljište Islamskoj zajednici počele su pripreme za izgradnju džamije, izrada projekta i obezbjeđivanje potrebne dozvole. Na Dan oslobođenja Goražda – 18. septembra, 2001. godine, nakon niza opstrukcija od tadašnje vlasti postavljen je kamen temeljac. Iako pod pritiskom svoje partije da ne potpiše dozvolu za gradnju džamije, tadašnji načelnik Mersudin Kožo potpisao je dozvolu i time se upisao na listu dobrotvora ove džamije.

U junu mjesecu 2007. godine Bosnu i Hercegovinu je posjetila delegacija Muftijstva Kajserija iz Turske koju je
muftija goraždanski Hamed ef. Efendić dočekao na aerodromu u Sarajevu, i odmah doveo u Goražde. Nakon džume i obilaska temelja džamije dobio je čvrsta uvjeravanja od tadašnjeg muftije Kajserija Şabana Işleka da će njegovo muftijstvo i grad Kajseri izgraditi džamiju u Goraždu. U toj delegaciji bio je uvaženi alim, nekadašnji zamjenik reisu-l-uleme Turske Necmettin Nursaçan koji je i najzaslužniji za realiziranje datih obećanja i obezbijeđivanje sredstava. U mjesecu septembru 2007. Godine muftija Hamed ef. Efendić posjetio je Kajseri u Turskoj, koji se još 10. Jula 1996. godine pobratimio sa Goraždem, te potpisao protokol o izgradnji džamije Kajserije. U julu mjesecu 2008. godine konačno je počela izgradnja džamije, a završena je u rekordnom roku od godinu dana. Proklanjanje Kajserija džamije upriličeno je 14. augusta 2009.godine, a njemu su prisustvovali i reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini prof. dr. Mustafa ef. Cerić, te reisu-l-ulema Islamske zajednice Republike Turske (Diyanet İşleri Başkanlığı) prof. dr. Ali Bardakoğlu. Na svečanosti je prisustvovao i načelnik općine Keçiören iz Ankare čije će prisustvo nešto kasnije dovesti do ostvarenja izgradnje Islamskog kulturno-obrazovnog centra pored džamije. Zasluge za izmjene Regulacionog plana i dodijelu zemljišta, pripadaju tadašnjem načelniku Elvedinu Hrelji i svim vjećnicima koji su sve odluke donijeli jednoglasno, kao i načelniku rahmetli Mersudinu Koži koji je potpisao dozvolu za njenu gradnju. Zasluge pripadaju i džematlijama koji su svojim prilozima pomogli da se urade projekti i izliju temelji. Posebno zaslužan za izgradnju džamije je muftija goraždanski Hamed ef. Efendić, koji je upornošću, radom i umijećem vodio projekat od ideje do ostvarenja. Doprinos u izgradnji ove džamije dao je i predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Goražde hadži Nusret-beg Čengić.

Džamija je urađena u osmanlijskom stilu i jedna je od najljepših novoizgrađenih džamija u Bosni i Hercegovini. Dimenzije džamije su 24 x 20 m, sa dvije munare visine po 43,5 m. Pored džamije izgrađeni su i drugi objekti: muška i ženska abdesthana, gasulhana i šadrvan, te kotlovnica. U neposrednoj blizini džamije je zgrada Islamskog kulturno-obrazovnog centra “Sultan Mehmed Fatih II”.

Kajserija džamija je centralna džamija Muftijstva goraždanskog. U džamiji se odvijaju sve vjerske aktivnosti. Brojnost njenog džemata najbolja je potvrda koliko je ona nedostajala ovom dijelu grada. Njena ljepota svakodnevno dovodi posjetioce iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, a nezaobilazne su posjete i turista iz Turske.

Hubjeri
Mesdžid u Hubjerima sada pripada džematu Kajserije džamije u Goraždu.

Nalazi se na teritoriji općine Novo Goražde. Izgrađen je 1976. godinesredstvima džematlija. U proljeće 1994. godine četnici su devastirali mesdžid, odnijeli su crijep, stolariju, krovnu konstrukciju i patos. Enes Hubjer rodom iz ovog sela 2007. godine obnovio je ovaj mesdžid, a 26. maja 2007.godine svečano je stavljen u funkciju. Dimenzije mesdžida su 8 x 7 m, a sadrži samo klanjački prostor. U mesdžidu se klanjaju teravije i održava mektebska nastava. U ovom naselju postoji i drugi mesdžid koji je u suradnji sa općinom Goražde izgrađen odmah po povratku bošnjačkih porodica. Polovina zgrade je mjesna zajednica, a polovina je mesdžid. Ovaj mesdžid je izgrađen u Federaciji, dok se nije moglo pristupiti starom mesdžidu. Do obnove starog mesdžida u novom su se klanjale teravije i održavala mektebska nastava.

Dosadašnji imami u džematu:

hfz. Alija ef. Rahman

hfz. Harun ef. Efendić

Ibrahim ef. Hadžihasanović

Esad ef. Grabus

Rasim-ef. Džafić – trenutni imam

Rasim ef. Džafić rođen je 1968. Godine u Višegradu.

Obrazovanje

Osnovna škola ‘Hasan Veletovac’, Višegrad

Gazi Husrev-begova medresa, Sarajevo

Fakultet islamskih nauka u Sarajevu

Dosadašnji poslovi

– Imam u džematu Vitkovići, Medžlis Islamske zajednice Goražde

– Sekretar u Muftijstvu goraždanskom

– Nastavnik islamske vjeronauke u Osnovnoj školi ‘Husein ef. Đozo’ u Goraždu

– Profesor islamske vjeronauke u Srednjoj tehničkoj školi ‘Hasib Hadžović’ u Goraždu

– Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Goražde

Bio član Glavnog odbora Udruženja ilmijje Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini u tri mandata; član Sabora Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini; Više puta nagrađivan kao najuspješniji vjeroučitelj u osnovnim i srednjim školama Bosansko-podrinjskog kantona Goražde; Dugo godina voditelj Kursa islama za srednjoškolce u Goraždu. Bio angazovan od strane Rijaseta kao sejjar vaiz u Belgiji,Holandiji i u SAD. Oženjen i otac dvoje djece.